6. 7. 2022
HRAD BOUZOV, MLADEČSKÉ JESKYNĚ A
MUZEUM TVARŮŽKŮ LOŠTICE


Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. stolet. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.Mladečské jeskyně jsou rozsáhlé podzemní prostory v devonských vápencích, které se nacházejí převážně pod vrchem Třesín u obce Mladeč v okrese Olomouc v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Ke znovuobjevení jeskyní došlo v 19. století.Pravé olomoucké tvarůžky (česky syrečky) mají nezaměnitelnou chuť a vůni ceněnou i gurmány.
Jsou původním českým sýrem a vyráběly si je lidé z vesnic okolo Olomouce nejprve pro vlastní potřebu a později pro jejich oblibu i k prodeji. Syrečky byly tak známé, už v 15 století a nechyběly ani na svatební tabuli císaře Leopolda II.

7. 7. 2022
PŘEČERPÁVACÍ ELEKTRÁRNA DLOUHÉ STRÁNĚ

Největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní.